1. Czwarty blok Rostowskiej…

1. Czwarty blok Rostowskiej Elektrowni Jądrowej został włączony do Rosyjskiego systemu elektroenergetycznego. W momencie podłączania reaktora do sieci w sterowni bloku znajdował się dyrektor generalny Rosatomu oraz prezydent Rosji Władymir Putin.
Blok czwarty Rostowskiej EJ jest oparty na reaktorze WWER – 1000/320, jego budowa rozpoczęła się w czerwcu 2010 roku natomiast krytyczność osiągnął w grudniu 2017 roku.
2. Kolejny etap testów został zakończony w Chińskiej EJ Sanmen – 2, w której znajduje się reaktor AP – 1000. „Hot Tests”, trwały 77 dni, podczas tych testów zostały sprawdzone obiegi chłodzące reaktora, wszystko działo się przed załadunkiem paliwa do reaktora.
Cztery reaktory AP – 1000, są budowane w Chinach. Dwa w elektrowni Sanmen oraz dwa w Haiyang.
3. Rozpoczęto napromieniowywanie nowego paliwa jądrowego w badawczym reaktorze jądrowym znajdującym się w Halden (Norwegia). Nowym paliwem są pastylki TOR – MOX, zostały one wyprodukowane w IFE (Institute for Energy Technology, Nuclear Fuel Lablatory – Kjeller). Pastylki umieszczono w dwóch prętach paliwowych w zestawie z prętem paliwowym wykorzystującym standardowe paliwo uranowe. Takie zestawienie pozwoli w przyszłości porównać ze sobą te dwa rodzaje paliwa.
Ten rodzaj paliwa wydaje się być bardzo obiecującym ze względu na zwiększoną przewodność cieplną, temperaturę topnienia oraz co ważniejsze pozwoli zredukować produkcję plutonu. Samo paliwo w sobie zawiera około 10% tlenku plutonu co pozwala zmniejszać zasoby cywilne oraz militarne tego pierwiastka.
Łapcie jedną publikację w tym temacie: Tutaj [EN]
4. Kolejny (338) raport TEPCO na temat przechowywania materiałów promieniotwórczych oraz radioaktywnej wody w elektrowni jądrowej Fukushima. Klik tutaj
I dla ludzi posługujących się Ukraińskim drobna ciekawostka w temacie #czarnobyl Tutaj [już nie chciało mi się tego tłumaczyć]
#ejdlakazdego

Powered by WPeMatico