Amerykański urząd dozoru…

Amerykański urząd dozoru jądrowego (NRC) nałożył na spółkę Holtec Decommissioning International karę finansową za naruszenie przepisów w zakresie ochrony fizycznej likwidowanej Elektrowni Jądrowej Oyster Creek. Właściciel obiektu zobowiązany został do uiszczenia 50 tysięcy dolarów za zaniedbania w zakresie prowadzenia regularnych przeglądów karabinków automatycznych jednostki ochrony obiektu.

Dozór ustalił, że odpowiedzialny za utrzymanie broni we właściwym stanie zbrojmistrz nie przeprowadził wymaganego procedurami przeglądu i wymiany części broni a także poświadczył nieprawdę w dokumentach jej dotyczących.
W wyniku dochodzenia okazało się, że zbrojmistrz postępował zgodnie z nową procedurą, która nie wymagała już takich przeglądów, jednak zaniedbał przegląd zanim nowe przepisy weszły w życie. Zaniedbanie przeglądu broni zostało uznane za naruszenie przepisów federalnych dotyczącego „broni palnej, ekwipunku osobistego i ich utrzymania”, które wymagają rygorystycznego stosowania zatwierdzonych przez dozór jądrowy procedur w tym zakresie, obejmujących m.in. sprawdzanie poprawnego funkcjonowania każdej sztuki broni co pół roku, a także ściśle zdefiniowane procedury konserwacji. Procedury dla Oyster Creek wymagały m.in. corocznej inspekcji stanu broni służbowej. Zaniedbano także zapisaną w procedurze konieczność wymiany sprężyn kurka, spustu, wyrzutnika i przerywacza a także pierścieni gazowych w cyklach dwuletnich.

Piszemy o tym incydencie dlatego, że doskonale obrazuje on jak szczegółowe są procedury dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa w obiektach jądrowych, nawet w fazie ich likwidacji. Zwraca uwagę, że zagadnieniem zajmuje się urząd dozoru jądrowego, mimo iż zagadnienia nie mają żadnego związku z technikami jądrowymi, tym niemniej zabezpieczenie fizyczne obiektów jądrowych także wpisują się zadania takich instytucji. Warto także odnotować, że właśnie ze względu na charakter tych procedur i transparentność procesów, informacja o tak drobnym w gruncie rzeczy uchybieniu jest przekazywana przez media, nie tylko branżowe, co nie zdarza się raczej w wielu innych branżach przemysłu.

Na zdjęciu karabinek automatyczny M4A1. To m.in. w broń tej klasy uzbrojone są zespoły zapewniające ochronę fizyczną obiektów jądrowych (fot. US Navy via Wikipedia)

źródło

#ejdlakazdego <- mój tag o energetyce jądrowej

#energetyka #bron