Była sobie w #rpa taka partia…

Była sobie w #rpa taka partia BLF (była, bo ją zdelegalizowano). I ta partia miała lidera – Andile Mngxitamę, który w sumie nadal występuje publicznie, ale raczej jako comic relief, niż poważny polityk – w ostatnich wyborach w maju 2019 udało się mu zdobyć całe 0.11% głosów. Do tego jest takim hardcorem, że nawet EFF stwierdziło, że nie chce mieć z nim nic wspólnego i wydaliło go ze swoich szeregów.

I ostatnio Mngxitama wyskoczył, z naprawdę „fantastycznym” postulatem: “Free electricity is a right and we must get it without paying for it,”

Mngxitama powiedział, że „głupcy”, którzy twierdzą, że elektryczności nie można dawać za darmo, nie wiedzą, że 90% energii i paliwa SA pochodzi z węgla. „Ludzie nie wiedzą, że nie ma producenta węgla, to produkt od Boga. Po prostu idź i wyjmij go z ziemi. „Bóg dał ci węgiel za darmo. Podobnie jak w przypadku czystej energii, energii słonecznej i powietrza – te rzeczy są za darmo” – powiedział.

Wrzucam link, w którym jest całe clou wypowiedzi, tego odrealnionego człowieka – swojskie „szur” pasuje tu jak ulał.
https://www.sowetanlive.co.za/news/south-africa/2020-02-27-electricity-is-a-right-and-we-must-not-pay-for-it-andile-mngxitama-on-soweto-shutdown/

A jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć skąd w ogóle się wzięła ta wypowiedź, to już objaśniam: Soweto (gmina w prowincji Gauteng) zadłużyła się przez ostatnie 25-30 lat u Eskomu (lokalny producent energii elektrycznej) na kwotę 15 miliardów randów, choć sam Eskom stwierdził, że rachunek wystawi na 5 mld, a kolejne 8 mld policzy sobie jako odsetki. Z racji tego porażającego długu od kilku dni Soweto jest praktycznie całkowicie odcięte od linii energetycznych.
https://www.news24.com/SouthAfrica/News/peaceful-start-as-soweto-prepares-for-shutdown-with-residents-demanding-free-electricity-20200225

#rpameksykiemafryki #afryka #neuropa #4konserwy #energetyka #ciekawostki