Co oprócz nasłonecznienia…

Co oprócz nasłonecznienia wpływa na to, ile pieniędzy uzyskamy z paneli fotowoltaicznych?

Oczywiście najważniejszym czynnikiem jest wola boska i wysokość opłaty za poświęcenie naszej instalacji fotowoltaicznej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak serio to:

Zacienienie

Jak nie trudno się domyślić panele fotowoltaiczne nie lubią zacienienia. Kominy, drzewa czy inne przeszkody dla światła mogą zmniejszyć uzyskiwanie mocy z panelu fotowoltaicznego nawet o 20%. Co więcej w zależności od sposobu wzajemnego połączenia paneli fotowoltaicznych, zacienienie jednego panelu fotowoltaicznego może wpłynąć na energię uzyskiwaną z całej instalacji.

Kąt padania promieni słonecznych

Najkorzystniej jest, gdy promienie świetlne padają na panel prostopadle. W zwykłym instalacjach solarnych montowanych na dachach domów ciężko to uzyskać przez cały dzień. Dlatego optymalnie panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe a ich nachylenie (na terenie Polski) powinno wynosić około 35°. Odbicie od tej wartości o 5° może spowodować zmniejszenie wydajności o około 4%. Wartość 35° jest wartością średnią na cały rok, w środku lata czy w środku zimy optymalne nachylenie jest inne.

Temperatura

W ciągu roku panele fotowoltaiczne mogę pracować mniej więcej w temperaturach od -25 °C do 70 °C. Z kolei dla krzemowych paneli fotowoltaicznych wzrost temperatury o jeden stopień Celsjusza powoduje zmniejszenie się wartości napięcia o około 0,4 %. I tak przy takim samym natężeniu promieniowania słonecznego w zimie i latem więcej energii uzyskamy zimą. Straty mocy wynikające z nagrzewania stanowią około 12% z mocy, którą można uzyskać z panelu fotowoltaicznych

Wiatr

Wpływ na nagrzewanie się paneli fotowoltaicznych ma również wiatr, który pozwala na chłodzenia paneli i obniżenie ich temperatury co w efekcie pozwala na uzyskanie przez nie wyższego napięcia. Ponadto redukuje negatywny wpływ kurzów oraz pyłów osadzających się na panelach. Straty mocy wynikające z zabrudzenia oraz kurzów i pyłów opadających na panele stanowią około 7% mocy uzyskiwanej z panela fotowoltaicznego.

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj 😉

pokaż spoiler #fotowoltaika #oze #elektrotechnika #energetyka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ekologia