Duńczycy wyrazili zgodę na…

Duńczycy wyrazili zgodę na budowę Baltic Pipe na lądzie.

Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała decyzje środowiskowe dotyczące gazociągu Baltic Pipe. Jedną otrzymała polska spółka Gaz–System, drugą – duński operator systemu przesyłowego Energinet.

W 2022 r., gdy ma być gotowy gazociąg Baltic Pipe wygasa kontrakt na dostawy gazu do Polski z rosyjskim Gazpromem, zawarty w 1996 r. Na jego mocy Polska sprowadza gazociągiem jamalskim ponad 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jak mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, po 2022 r. Polska nie będzie zainteresowana zawarciem nowego kontraktu długoterminowego z Gazpromem, ale nie wyklucza bieżących zakupów gazu od rosyjskiego dostawcy.

zrodlo

Rosjanie chcąc wcześniej uzależnić Polskę od rosyjskiego gazu, sprzedawając go nam po zaporowych cenach, teraz mogą mieć duży problem. Ponieważ kurek z kasą. który przez cały czas do nich płynął z Warszawy, teraz najprawdopodobniej zostanie odcięty. Mówię najprawdopodobniej, ponieważ jeszcze wiele rzeczy się może potoczyć, a budowa gazociągu może napotkać na kilka innych problemów.

Przy okazji warto przeczytać sobie notkę na stronie ambasady amerykańskiej w Polsce:

Polska zobowiązała się do wygaszania umów na gaz z Rosją do 2022 roku

zrodlo

#rosja #polska #energetyka #dania