Krótkie pytanko na początek,…

Krótkie pytanko na początek, w jednej z rosyjskich „branżowych” gazet pojawił się krótki wywiad «Не каждому доведётся в 30 лет запускать энергоблок», czyli Nie każdemu w wieku 30 lat zdarza się uruchamiać reaktor jądrowy (chodzi o BN-800, reaktor prędki, powielający, chłodzony sodem). Chcecie żebym to przetłumaczył i wrzucił to tak jak ostatni wpis z operatorem reaktora?

1. Kalinińska elektrownia jądrowa od początku swojego istnienia wyprodukowała 600 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej, to o 600 miliardów kilowatogodzin energii więcej od naszej elektrowni jądrowej. Zdjęcie elektrowni w poście.

2. 9 grudnia elektrownie jądrowe na Ukrainie wyprodukowały łącznie 262,96 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej, to o 262,96 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej więcej od naszej elektrowni jądrowej.
10 grudnia na Ukrainie pracowało 12 z 15 jądrowych bloków energetycznych. Bloki 3,6 Zaporoskiej oraz 1 blok Chmielnickiej elektrowni jądrowej są obecnie w trakcie planowanego remontu.
To o 12 bloków jądrowych więcej niż w Polsce.

3. 7 grudnia minister energii Bułgarii Temenuzhka Petkova powiedziała, że Bułgaria chce wybudować elektrownie jądrową z dwoma blokami w ciągu 10 lat. Procedura wyboru inwestora jest gotowa i rozpocznie się w 2019 roku.

4. Argentyna będzie współpracowała z Rosją w sprawie pływających elektrowni jądrowych i budowie nowych elektrowni jądrowych. Ponad to, oba kraje będą angażować się się w budowę centrów badawczych w innych krajach. Obecnie dwa bloki jądrowe w Argentynie mają zostać zbudowane przy pomocy Chin.

5. Budowa czwartego oraz piątego jądrowego lodołamacza projektu 22220 będą kosztowały Rosję około 7 miliardów złotych.

6. A to pozostawię w oryginale:

A group wearing polar bear costumes was expelled from the march after suggesting that fossil fuels should be replaced by nuclear power, a technology that many environmentalists object to.

#ejdlakazdego