Polsce brakuje prądu w…

Polsce brakuje prądu w szczycie letnim. Musimy zwiększyć jego produkcję gdy mocno świeci słońce i ludzie masowo włączają klimatyzatory a jednocześnie elektrownie cieplne bez chłodni ograniczają moc aby nie ugotować ryb w rzekach i jeziorach.

Elektrownia jądrowa może być najbezpieczniejszą formą pozyskiwania energii elektrycznej.
Elektrownia jądrowa może być najtańszą formą pozyskiwania energii elektrycznej.
Elektrownia jądrowa nie może spełnić obydwu tych warunków na raz.
Elektrownia jądrowa jest elektrownią cieplną. Aby nie ugotowała ryb w jeziorze – rzecze podczas upałów nie może korzystać z wody z jeziora / rzeki do chłodzenia. Musi się chłodzić przez komin chłodni. Wybudowanie takich kominów dodatkowo podnosi koszt budowy

Hinkley point C – nowoczesna bezpieczna elektrownia jądrowa potrzebuje ceny minimalnej w cenach indeksowanych o inflację z 2012 w wysokości 92,5 GBP (czyli ponad 450 PLN w cenach z tego roku) za MWh. Hinkley point c jest zbudowana tak, że chłodzi się wodą z oceanu – nie potrzebuje chłodni. U nas cena gwarantowana musiałaby być więc wyższa – bo musimy też uwzględnić wybudowanie chłodni.

Tymczasem podczas aukcji na nowe instalacje PV i wiatrowe cena z aukcji z tego roku w Polsce wynosiła od 288 do 368 za 1 MWh.

Czy ktoś mógłby mi pomóc i sprawdzić która liczba jest większa 368 zł czy 450 zł?

Dodatkowo PV produkują prąd tyko wtedy kiedy słońce świeci i brakuje nam prądu i prąd jest w cenie od 300 do 1000 pln za 1MWh. Elektrownia jądrowa aby była opłacalna produkowałaby prąd także kiedy prądu mamy za dużo – w zimę. W zimę standardem jest, że praktycznie cały czas cena za 1MWh jest u nas w okolicy lub poniżej 200 zł za MWh (bo ciepłownie pracują pełną parą – kto by pomyślał). Potrzebujemy więc prądu w 1/8 roku (lato w środek dnia) a chcemy stawiać elektrownię, która będzie produkowała prąd non stop – nawet wtedy kiedy mamy go za dużo…

Dodatkowo mocy w szczycie letnim potrzebujemy już teraz. Nowe farmy z aukcji z tego roku powstaną być może już w tym roku a max za dwa lata. Budowa elektrowni jądrowej jak uczy nas przykład Hinkley point c oraz Turoku to ponad 15 lat… Może ktoś mi powiedzieć co jest będzie szybciej – 2 lata czy 15 lat?

#energetyka #energetykajadrowa #oze
https://www.gramwzielone.pl/trendy/33495/ure-podal-wyniki-kolejnych-aukcji-powstanie-ponad-500-farm-fotowoltaicznych
https://en.wikipedia.org/wiki/Hinkley_Point_C_nuclear_power_station