tl;dr obniżka podatków w…

tl;dr obniżka podatków w Polsce to mrzonki, porównywalne z dalszym utrzymaniem 500+

Śmieszy mnie to, że w Polsce i na Wykopie myśli się, że po zbudowaniu jednej elektrowni atomowej to już w ogóle będzie można zamknąć kopalnie i będzie super eko. Najnowszy blok budowany we Francji ma dawać 1,6 GW netto. Załóżmy (całkowicie pomijając tak, że tworzenie elektrowni to znalezienie miejsca i wody do chłodzenia) że będą tam 4 bloki, czyli elektrownia będzie mieć 6,4 GW. Moc elektrowni w Polce to jakieś 50 GW, więc to daje nam 8 elektrowni.
Musimy jednak pamiętać, że chcąc uniezależnić się od węgla i ropy, musimy także za pomocą tego „atomu” produkować paliwo (np. wodór, chociaż ja jestem sceptyczny) czy zwiększyć zużycie energii na ogrzewanie domów, wody czy zakładów pracy, a także na przechodzenie na prąd z sieci (lub wodór) w przemyśle. Nawet nie chce mi się liczyć (pewnie bym też nie potrafił) o ile to zwiększy zapotrzebowanie na energię elektryczną i jak ma sobie poradzić z tym sieć. Ale załóżmy, że 10 elektrowni nam w pełni starczy.
Tymczasem w Polsce temat energetyki niemal nie istnieje. Mało tego, na takim wykopczanie to ludzie chcą jeszcze obniżać podatki xD Minister Energii (czy jak to się nazywa u nas) powiedział 3 lata temu, że koszt jednego bloku 1000MW to 25 miliardów. Strzelam, że większy blok to więcej pieniędzy, to było 3 lata temu, a jeśli polityk pisu mówi, że coś kosztuje ileś, to na pewno będzie dużo droższe. No ale naprawdę, pójdźmy na rękę, niech będzie 30 miliardów. Załóżmy, że koszty rozbudowy sieci już w tym będą. No to mamy 40 bloków, po 30 miliardów (i to tak licząc bardzo „korzystnie” dla nas), bo łącznie daje nam to już 1,2 biliona złotych na transformacje energetyczną w Polsce.

W 2018 roku według mapy wydatków i dochodów fundacji republikańskiej:
https://www.mapawydatkow.pl/wp-content/uploads/2019/12/Mapa-Dochodow-2018_web150dpi.png
https://www.mapawydatkow.pl/wp-content/uploads/2019/12/mapa-wydatkow-2018_digital_150dpi.png
-dochody 830 mld złotych
-wydatki 890 mld złotych
Naprawdę załóżmy, że pomimo kryzysu i Covid, nadal żyjemy w 2018 roku i stan finansów jest świetny jak w tamtym roku i że poradzimy sobie z takim samym tempem zadłużenia. Skąd wziąć kasę na budowę elektrowni? Załóżmy (znów zakładamy), że plan budów i kosztów elektrowni rozłożymy na 20 lat. To jest 60 miliardów złotych rocznie. Wycięcie całkowicie kultury i sportu, daje nam 22 miliardy (pomijam to, że głównie samorząd ponosi koszty). Do tego załóżmy, że uda się nam wyciąć jakiejś IPN, fundusze kościelne, urzędy pracy czy religie w szkołach i utrzymanie księży… niech będzie to kolejne 6 miliardów. 500+ to 22 miliardy. Czyli obcięliśmy 50 miliardów. A cały czas pamiętajmy, że ludzie pracujący w kulturze czy urzędzie pracy (osobiście nie popieram likwidacji, ale spotkałem się z takim pomysłem na wykopie) płacili podatki, więc spadną wpływy państwa. 500+ też szło głównie w konsumpcję i napędzało gospodarkę i wracało do budżetu. Czyli te 50 miliardów będzie sporo mniej. Ile? Nie wiem.

Podsumowując, podwyżka podatków to jedyne wyjście. I to połączone z silnym zaciskaniem pasa. Propozycje kuców dotyczące obniżenia podatków to niebezpieczny populizm. Natomiast gadki pozostałych partii, które mówią o swoich wielkich pomysłach i coraz to nowych wydatkach socjalnych są niemożliwe do spełnienia, chyba że położymy laskę na energetykę. Co prawda pewnie tak da się jakoś przetrwać, ale energetycznie jeszcze bardziej uzależnimy się od Zachodu i zachód odzyska sobie kasę. Zamiast taniej własnej energii będziemy mieć kupę, która uniemożliwi normalny rozwój kraju. Jak widać bo szybkich szacunkach i nawet stworzeniu ultrakorzystnego scenariusza i warunków, budżet nie chce się spiąć nawet po gigantycznym zaciśnięciu pasa i zastosowaniu setek trytytek.

EDIT:

pokaż spoiler w sumie poszukałem jeszcze parę źródeł, które znalazłem już po napisaniu posta i wrzucam, ale posta nie zmieniam
https://www.cire.pl/item,144097,1,0,0,0,0,0,tchorzewski-koszt-budowy-bloku-jadrowego-o-mocy-1200-mw-to-ok-24-mld-zl-.html tutaj cena bloku
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_reactors tutaj żebyście widzieli jakie reaktory są i jakie się buduje

Energetyka w Polsce w 2019 roku – moc i produkcja energii wg danych PSE

pokaż spoiler I tak, zanim spadnie na mnie krytyka, zdaje sobie, że czasem mogłem się gdzieś pomylić. Możecie pisać, że mieszam JWCD z nJWCD. Moce brutto i netto. itd. itp Że elektrowni potrzebujemy mniej. Dla mnie to nie istotne, bo trzeba się liczyć ze wzrostem zapotrzebowania energetycznego w innych celach niż transport i ogrzewanie domu, którego nie założyłem tutaj. A nawet transport i ogrzewanie podliczyłem na śmieszną ilość energii. Moje szacunki były robione po łebkach, dlatego wszędzie gdzie mogłem minimalizowałem koszty. Nie pracuje w energetyce, więc musiałem też zrobić jakieś założenia i zaokrąglenia. Jeśli ktoś potrafi lepiej to całkowicie nie ironicznie zapraszam do dyskusji, bo zawsze czegoś nowego się dowiem 🙂

#energetyka #neuropa #4konserwy #konfederacja